1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

PDFYazdıre-Posta

Modern Pentatlon Nedir ?

Modern Pentatlon 5 ayrı oyuna dayanan çoklu disiplinden oluşur. Bunlar, atıcılık, eskrim, yüzme, binicilik ve atletizm'dir (koşu). Modern Pentatlon, yüksek seviyede adanma, sabır, fiziksel sağlamlık ve zaman gerektirir.

Modern olmadan önce pentatlon, klasik Olimpiyat Oyunlarının zirvesinde yer alırdı. O zamanki beş oyun; disk, cirit, koşu, yüksek atlama ve güreşti. Bir kralın ulağının düşman topraklarını geçerken gösterdiği becerileri ve dayanıklılığı simgelen oyunlardan oluşan bu oyunu, Baron Pierre de Coubertin daha farklı 5 oyunla güncelleştirmiştir. Bu oyun yeni haliyle ilk defa 1912 Stokholm Oyunlarında oynanmıştır.

Günümüzde ise, oyun Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından farklı istekleri karşılamak üzere ve TV'de daha izlenilebilir olması için daha az kompleks ve daha çekici bir hale getirilmiştir. Bir günlük yeni format benimsenmiştir. Genel kurallar üst seviyede ve uluslararası oyunlarda uygulanmaktadır. Yerel oyunlarda, genç ve çocuk oyunlarında kurallar farklılık gösterebilmektedir.

Dünya Çapında Temsil;

Modern pentatlon 5 kıtada 90'dan fazla ulusal federasyonla temsil edilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda dünya şampiyonasında madalya alan ülkelerin ve kıtaların sayısı inanılmaz derecede artış göstermiştir. Modern Pentatlon, Asya Oyunları, Pan Amerikan Oyunları gibi bölgesel oyunlara da dahil edilmiştir.

Dopingten Uzak;

Bu oyunun bir günlük formatı, bir oyunun hemen bir diğerini takip etmesi ve salt fiziksel beceriyi değil entellektüel ve fiziksel becerilerin bir uyumunu gerektirdiği için doping kullanımına ilgiyi azaltmıştır.

Eğitici;

Modern Pentatlon eğitici bir spordur. Fiziksel, zihinsel ve entellektüel yönleriyle bütünleyici bir spordur.Yüzme ve Koşma pentatlonun fiziksel yanının temel disiplinlerini oluşturur. Zihinsel yanını oluşturan Atıcılık stres kontrolü ve kusursuz bir teknik gerektirir. Eskrim, entelektüelliğin yanında, uyum sağlamayı ve zekayı kullanmayı gerektirir. Binicilikte ise alışık olmadığınız bir ata 20 dakikada uyum sağlamak, kişisel kontrol ve cesaret ön plandadır.

Eğlenceli;

Olimpiyat programında eglenceli bir daldır. Geçmiş bazı olimpiyatlarda tüm biletleri satılan ilk oyun olan Modern Pentatlon’un tüm biletleri, 2004 Atina’da da istisnasız satıldı. Bunun nedenleri

-izleyiciler 1 bilet satın alarak 5 sporun tamamını izleyebiliyorlar.
-izleyiciler birden fazla alanda yarışan yetenekli atletlere hayranlık ve saygı duyuyorlar.
-Zafer, son koşuyu birincilikle bitiren kişi belli olana kadar belirsiz kalıyor. Buda heyecanı yükseltiyor.

Adil;

Pentatlonda “Adil Oyun” kavramı diğer oyunlarda olduğundan daha çok hissedilir, ve atletler diğer bazi oyunlarda salt parasal ödüllerle ilgilenen oyuncuların aksine, gerçek sporculardır.
 

casus telefon
casus telefon